Profi fogápolás

A lányok gyakrabban mosnak fogat, mint a fiúk? Mi ennek az oka? Esetleg unalmas? Kellemetlen ízűvé válik a száj? Nem tudom, de azt igen, hogy abban a pillanatban különös jelentősége lesz a fogmosásnak, amikor egy lány vagy egy srác megcsókolására látsz esélyt. Mit tehetsz az elbűvölő mosolyért?
Szerző: Kovács Judit| Lektor: Dr. Biró Lajos, Dr. Palik Éva|2014-09-25
Oszd meg ismerősöddel ha tetszett!

A fogak ápolása nagyon fontos már gyerekkorban is, de a napi többszöri fogápolást sokan mégis elhanyagolják, pedig kinézetünket merően meghatározza fogaink állapota.

 

Miért fontos fogat mosni?

A fogmosás alapvetően arra jó, hogy eltávolítsa az ételmaradékokat és a lepedéket a fogaidról, az ínyről, és a száj egyéb területeiről. A lepedék és a benne található baktériumok felelősek a fogakon a lyukakért, vagyis a fogszuvasodásért és a kellemetlen szájszagért. Egyik sem jó, főleg, ha szeretnél ismerkedni, és szeretnéd, ha idősebb korodra is lennének még fogaid, amikkel tudsz rágni, mosolyogni.

 

Kutatók kimutatták, hogy azoknál, akik kevésbé mostak fogat, vagyis általában több volt a lepedék a szájukban, nagyobb eséllyel lettek rákos betegek. Ezt még tovább kutatják, de azért érdemes odafigyelni rá már most.

 

Tudom, hogy az időskor még messze van, de ugye nem mindegy, milyen állapotban leszel akkor? Még egy érv a rendszeres fogápolás mellett: Amerikai kutatók bebizonyították, hogy azok, akik naponta egyszer sem mostak fogat, azoknál nagyobb számban alakul ki időskori elbutulás (demencia). Nem túl bíztató...

 

A fogak megbetegedése számos egyéb betegség kialakulását is elősegítheti. Úgynevezett szervezeti gócpont lehet. Vigyázz emiatt is a fogaidra, hogy sokáig egészséges maradhass!

 

Milyen a jó fogkefe?

A jó fogkefe rendkívül fontos, hiszen ennek segítségével tudod eltávolítani a lepedéket a fogadról és a száj többi területéről és segít az elszíneződés csökkentésében.

 

Választhatsz elektromos vagy normál fogkefét. Az elektromossal rövidebb idő alatt valószínűleg alaposabban meg tudod mosni a fogad, de bármelyiket is választod, érdemes a nyél kialakítását is figyelembe venned. Ha a nyél vékony, ívelt, akkor könnyebben megközelíthetők vele a hátsó fogak is. A szakemberek által ideálisnak tartott fogkefe kis fejű, a sörték műanyagból készültek, végük lekerekített és négy vagy öt sorban, 10-12 csomóban, sűrűn helyezkednek el. A sörték keménységét is osztályozzák. Ezek közül az ínyed állapota alapján válassz! Ha ép az ínyed (nem vérzik fogmosáskor és nem érzékeny a hidegre, melegre), választhatsz keményet vagy közepes keménységűt, de ha valamilyen probléma van az ínyeddel, a puhát keresd a boltokban!

 

Amit még megtehetsz az ügy érdekében

Ha igazán tiszta fogakat szeretnél, érdemes fogselymet is használnod, amivel a legapróbb lerakódás is eltávolítható a fogak felszínéről. A fogmosás zárásaként öblögethetsz jó minőségű szájvízzel, aminek az a szerepe, hogy megakadályozza a kellemetlen szájszagot, és megelőzze a fogszuvasodást okozó lepedék gyors újratermelődését.

 

Fogkrémkérdés

A fogkrém kiválasztása sem mindegy. Ha fontosnak tartod, hogy kellemes, és hosszan tartó friss leheletet biztosítson, akkor válassz mentolos, frissítő fogkrémet! Ha fehérebb fogakra vágysz, akkor a „whitening” feliratot keresd a termékeken, de hosszú ideig nem javasolt ezeket használnod Ha pedig érzékenyek a fogaid és/vagy az ínyed, a „sensitive” jellegű variációkban gondolkodj!

 

A helyes fogmosási technika

Fogat mosni néhány másodperc alatt is lehet. A kérdés csupán az, hogy ezzel tényleg sikerül-e megtisztítani a fogaidat? Nem valószínű. Nézzük meg, hogyan és hányszor moss fogat ahhoz, hogy egészségesek maradjanak!

Egészséges fogazat esetében elegendő lehet a napi kétszeri fogmosás, de az ideális az, ha a reggeli és lefekvés előtti fogmosás mellett minden étkezés után is megmosod a fogaid.

 

A fogorvosok által ajánlott fogmosási technika a módosított Bass-technika: Fogkefédet félig az ínyedre, félig a fogadra helyezed úgy, hogy a sörték az íny felé nézzenek, és a fogkefe feje a fogfelszínnel negyvenöt fokos szöget zárjon be. Ezután enyhe nyomást alkalmazva körkörös mozgást végzel 15-20 alkalommal. Ezt minden fognál ismételd meg!

 

Szükséges tápanyagok, megfelelő ételek

Mint biztosan tudtad, a fogaidat is egészségesebbé teheted a megfelelő ételek fogyasztásával.

 

A fluorid egy ásványi anyag, amely nem csak a fogkrémekben található, hanem a gabonafélékben, a hüvelyesekben, a halakban, az ivóvízben és a húsokban is.

 

A kalcium, amelyet a tejen, tejtermékeken kívül a kelkáposztában, a petrezselyemzöldben, a spenótban, a szardíniában, kagylóban is megtalálsz nagyobb mennyiségben-, biztosítja a csontok és a fogak szilárdságát.

 

A C-vitamin elengedhetetlen a fogíny épségének megőrzéséhez. C-vitaminban gazdag a paprika, a citrusfélék és a legtöbb gyümölcs. Hő hatására (főzés, sütés, párolás során) a C-vitamin elbomlik, ezért a zöldségeket, gyümölcsöket minél gyakrabban edd!

 

Láthatod, nem kell sok, hogy egészségesek, és szépek legyenek a fogaid. Csak egy kis odafigyelés, és az, hogy szánj legalább két percet a fogmosásra, hiszen ennyi idő alatt lehet igazán hatékonyan kitisztítani.

 

Javasolt videók:

 

Irodalom: